Ero sivun ”Vaalien aikataulu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 8: | Rivi 8: | ||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
| Puoluehallituksen tulee päättää | | Puoluehallituksen tulee päättää kuinka suurta ehdokasmaksua se suosittelee piireille | ||
| Puoluehallitus | | Puoluehallitus | ||
| ? | | ? | ||
| | | Puoluehallitus on päättnyt suositella ehdokasmaksukai 20 euroa | ||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
| Puoluehallituksen tulee päättää | | Puoluehallituksen tulee päättää pidetäänkö luottamustoimimaksu voimassa vai muutetaanko sitä | ||
| Puoluehallitus | | Puoluehallitus | ||
| ? | | ? | ||
| | | ? | ||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
| Puoluehallituksen tulee päättää | | Puoluehallituksen tulee päättää vaalivalvojaisista | ||
| Puoluehallitus | | Puoluehallitus | ||
| ? | | ? | ||
| | | Valvojaiset pidetään äänestyspäivänä tod. näk. Helsingissä | ||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
| Rivi 38: | Rivi 38: | ||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
| | | Vaaliasiamiesten ja varavaaliasiamiesten valinta | ||
| Piirihallitukset tai puoluehallitus | |||
| ? | |||
| ? | | ? | ||
|- | |- | ||
| 30.11. | |||
| Kuntien asukaslukujen vahvistaminen vähimmäisvaltuustokokojen määrittämiseksi | |||
| ? | | ? | ||
| ? | | ? | ||
| ? | | ? | ||
|- | |||
| 31.12. | |||
| Valtuustojen päätökset valtuustokoosta toimitettava oikeusministeriölle viimeistään | |||
| ? | |||
| ? | |||
| Piraattien paikkamäärät voivat olla pienempiä niissä kunnissa, joissa piraatit ovat vaaliliitoissa | |||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
| Rivi 53: | Rivi 59: | ||
| Piiriyhdistykset tai puoluehallitus | | Piiriyhdistykset tai puoluehallitus | ||
| ? | | ? | ||
| | | Piraattien paikkamäärät voivat olla pienempiä niissä kunnissa, joissa piraatit ovat vaaliliitoissa | ||
|- | |- | ||
| ? | | ? | ||
Versio 6. toukokuuta 2020 kello 06.16
2021 kuntavaalit
| Ajankohta | Tapahtuma | Vastuu | Linkit | Kommentit |
|---|---|---|---|---|
| ? | Puoluehallituksen tulee päättää kuinka suurta ehdokasmaksua se suosittelee piireille | Puoluehallitus | ? | Puoluehallitus on päättnyt suositella ehdokasmaksukai 20 euroa |
| ? | Puoluehallituksen tulee päättää pidetäänkö luottamustoimimaksu voimassa vai muutetaanko sitä | Puoluehallitus | ? | ? |
| ? | Puoluehallituksen tulee päättää vaalivalvojaisista | Puoluehallitus | ? | Valvojaiset pidetään äänestyspäivänä tod. näk. Helsingissä |
| ? | Päätettävä periikö piiriyhdistys ehdokasmaksun ja jos perii, kuinka suuri se on | Piiriyhdistykset | ? | ? |
| ? | Vaalitoimikunta- ja -lautakuntapaikat täytetään | Piirihallitukset | ? | ? |
| ? | Vaaliasiamiesten ja varavaaliasiamiesten valinta | Piirihallitukset tai puoluehallitus | ? | ? |
| 30.11. | Kuntien asukaslukujen vahvistaminen vähimmäisvaltuustokokojen määrittämiseksi | ? | ? | ? |
| 31.12. | Valtuustojen päätökset valtuustokoosta toimitettava oikeusministeriölle viimeistään | ? | ? | Piraattien paikkamäärät voivat olla pienempiä niissä kunnissa, joissa piraatit ovat vaaliliitoissa |
| ? | Päätökset piirien vaaliliitoista | Piiriyhdistykset tai puoluehallitus | ? | Piraattien paikkamäärät voivat olla pienempiä niissä kunnissa, joissa piraatit ovat vaaliliitoissa |
| ? | Vaalijulistepaikkojen ja -palveluiden tiedustelu kunnittain | Piirihallitukset | ? | ? |
| 26.2.2021 | Äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (missä kunnassa kukin on äänioikeutettu) | - | - | Jos aikoo vaihtaa äänestyskuntaansa |
| 1.3.2021 | Kuntien kuulutukset | - | - | Kunkin kunnan keskusvaalilautakunta julkaisee viimeistään 1.3.2021 kuulutuksen, jossa ilmoitetaan, kenelle, minä päivinä ja kellonaikoina sekä missä paikassa ehdokashakemuksia ja ilmoituksia otetaan vastaan. |
| ? | Vaaliasiamiesilmoitukset kuntien keskusvaalilautakuntiin | Piirihallitus | Lomake Kuv02 | - |
| 6.3.2021 | Ehdokasvalintakokoukset oltava viimeistään | Piiriyhdistykset tai puoluehallitus | Jokaiselta ehdokkaalta tulee olla paperilla ja allekirjoitettuna tämä Lomake Kuv 05 ja se annetaan vaaliasiamiehelle, joka vie sen viimeistään 9.3. kunnan keskusvaalilautakunnalle | Muistakaa että tässä yhteydessä viralliset suostumuspaperit on myös oltava oman kunnan vaaliasiamiehellä |
| 9.3.2021 | Ehdokashakemusten viimeinen jättöpäivä | Vaaliasiamiehet ja/tai varavaaliasiamiehet | https://vaalit.fi/kuntavaalien-ehdokasasettelulomakkeet | Kuntien kaikki ehdokas- ym. paperit viedään kunkin kunnan keskusvaalilautakunnalle |
| 12.3.2021 | Ehdokaskuvaukset järjestettävä viimeistään | Piirihallitukset | ? | ? |
| 17.3.2021 | Vaalijulisteet oltava ehdokasnumeroita lukuunottamatta valmiina viimeistään | ? | ? | ? |
| 18.3.2021 | Ehdokasasettelun vahvistaminen (saadaan ehdokasnumerot → vaalijulisteet painoon) | ? | ? | Julisteet eivät saa myöhästyä (esim. Helsinki) |
| 19.3.2021 | Vaalirahoituksen ennakkoilmoitukset | Ehdokkaat | https://www.vaalirahoitusvalvonta.fi/ | ? |
| 31.3.2021 | Kuntien ulkomainonta alkaa - vaalijulisteet oltava telineissä | - | - | Julisteet toimitettava etukäteen kunnan palveluun (esim. Helsinki) |
| 7. - 10.4.2021 | Ennakkoäänestys ulkomailla | - | Ennakkoäänestyspaikat | - |
| 7. - 13.4.2021 | Ennakkoäänestys kotimaassa | - | Ennakkoäänestyspaikat | Vaalitoimikunnat toimivat tänä aikana. Vaalilautakuntalaisten kannattaa äänestää ennakkoon. |
| 18.4.2021 | Vaalipäivä | - | Äänestyspaikat | Äänestyspäivä. Vaalilautakunnat ovat äänestyspaikoilla. |
| 18.4.2021 | Vaalivalvojaiset | Helsingin piiriyhdistys | ? | - |
| 21.4.2021 | Tulosten vahvistaminen | - | https://tulospalvelu.vaalit.fi/ | ? |